Choroba rozwija się poprzez kontakt bezpośredni na drodze wziewnej (inhalacja) lub przez spożycie zanieczyszczonej wody. W momencie, gdy bakteria dostanie się do układu oddechowego, wywołuje zmiany zapalne pod postacią zapalenia płuc, umiejscawiając się w końcu w obrębie komórek zapalnych, zwłaszcza w makrofagach. Początkowo jednak Legionella pneumophila wchodzi w interakcję z makrofagami i monocytami, poprzez wiązanie się z ich powierzchnią. Następnie zostaje otoczona fagosomem, hamując równocześnie łączenie się z fagolizoso- mem. W tych organellach bakteria namnaża się, tak że całe komórki zostają nimi wypełnione, ale również częściowo ulega lizie i ginie. Po 2 dniach hodowli in vitro Legionella rośnie 1-0-0-1-0-0-0 razy szybciej (3,12).
Istnieje ponad 40 gatunków Legionelli
Najczęściej czytane:
Ostatnio czytane:
Zakupy z dostawą do domu
Zakupy z dostawą do domu to wygodne rozwiązanie dla osób o ograniczonym czasie lub mobilności. Dzięki temu możemy zaoszczędzić czas i uniknąć stresu związanego z zakupami w sklepie. To również sposób na wsparcie lokalnych firm dostarczających produkty prosto pod nasze drzwi.
Ortodonta Gliwice
Ortodonta Gliwice – specjalista, który pomoże w zdrowiu Twojego uśmiechu
Ortodoncja jest dziedziną stomatologii, która zajmuje się diagnozowaniem, zapobieganiem oraz leczeniem wad zgryzu oraz nieprawidłowości...