Presbiopia, to schorzenie, które sprawia, że gorzej widzimy z bliska. Z trudnością odczytujemy ceny w sklepach czy druk w codziennej gazecie. Dla wielu osób do dodatkowa para okularów. Oczywiście można wybrać dla siebie okulary progresywne, dzięki którym mamy, 2 w 1, ale można również poddać się innowacyjnemu zabiegowi laserowemu LBV. Za pomocą tego zabiegu można skorygować wadę wzroku w zakresie od -8D do +4D. Dzięki temu zabiegowi można bezpiecznie i skutecznie zniwelować oznaki presbiopii. Oczywiście dany zabieg należy skonsultować z lekarzem. To on po przeprowadzeniu specjalistycznych badań zadecyduje o konieczności przeprowadzenia zabiegu.
Wraz z wiekiem soczewka oka traci swoją elastyczność i jest mniej przeźroczysta. To sprawia, że gorzej widzimy zarówno z daleka jak i z bliska. Przyczyn zaćmy może być nieskończenie wiele, poczynając od zwykłego urazu oka, poprzez różne schorzenia, a na nadmiarze leków zakończywszy. Na zaćmę zachorować można w każdym wieku, jednak to właśnie osoby starsze są najbardziej narażone na jej rozwój. Jak leczyć zaćmę?
Dawniej operacyjne leczenie zaćmy wiązało się z długotrwałym pobytem w szpitalu i długą rekonwalescencją. Dzisiaj operacja zaćmy trwa niespełna 20 minut, a już po kilku godzinach można wrócić do domu. Co więcej, w dawnych czasach czekano aż zaćma dojrzeje, a dzisiaj można ją usunąć na każdym etapie. Co więcej, im wcześniej zaczniemy ją leczyć tym lepiej.
Na czym polega najbardziej standardowa metoda leczenia zaćmy? Lekarz dokonuje niewielkiego nacięcia rogówki, aby następnie za pomocą niewielkich rozmiarów urządzenia wytwarzającego ultradźwięki rozdrobnić uszkodzoną soczewkę i usunąć ją na zewnątrz. Następnie w jej miejsce lokowana jest nowa sztuczna soczewka, dzięki której nasz narząd wzroku odzyskuje swoją funkcjonalność. W tym momencie warto zaznaczyć, że jedna z najpopularniejszych soczewek, tzw. jednoogniskowa jest refundowana.
Do grona metod w walce z zaćmą zaliczamy również laser femtosekundowy, który w tym przypadku idealnie zastępuje ręce chirurga. To dzięki niemu można zapomnieć o skalpelu. Niestety ten rodzaj zabiegu nie jest refundowany i koszta w stu procentach należy pokryć z własnej kieszeni.